Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Dlaczego niemowlę płacze? Najczęstsze przyczyny płaczu niemowlaka

2023-07-13 dziecko-placze

Dlaczego niemowlę płacze? – pytają rodzice, przebodźcowani przenikliwym dźwiękiem głośnego płaczu niemowlęcia. Próbują go uspokoić: noszą, bujają, zagadują… a niemowlę ciągle płacze. Warto poznać najczęstsze przyczyny płaczu niemowlaka, by nauczyć się rozpoznawać jego źródło oraz dowiedzieć się, co zrobić, żeby dziecko nie płakało. W tym artykule rodzice znajdą treści, mogące im w tym pomóc. 

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • dlaczego niemowlę płacze? – jakie są najczęstsze przyczyny płaczu niemowlaka?
  • czy da się wyróżnić rodzaje płaczu niemowlaka?
  • co zrobić, żeby dziecko nie płakało?

Dlaczego niemowlę płacze? – jakie są najczęstsze przyczyny płaczu niemowlaka?

Płacz niemowlaka jest jednym z najczęstszych sygnałów, które dziecko wysyła, aby przekazać, że czuje się niekomfortowo lub czegoś potrzebuje. Istnieje wiele różnych przyczyn płaczu niemowlęcia, które mogą być trudne do zidentyfikowania dla rodziców. Jednym z najczęstszych powodów jest kolka, która jest określana jako ostry ból brzucha spowodowany skurczami jelit. Podkurczanie nóżek to jeden z symptomów, towarzyszących kolce lub bólowi brzucha. Dziecko wtedy najczęściej płacze po karmieniu. Może to być oznaką problemu z tolerancją mleka. Dziecko może płakać również w wyniku zmoczonej pieluszki, co oznacza, że potrzebuje jej zmiany. Malec płacze również z powodu głodu. Oznacza to, że przyszła pora karmienia. Niemowlę może płakać również, gdy jest za zimno lub za gorąco, a także gdy czuje się niekomfortowo z powodu ubrania. Czasami niemowlę może popłakiwać, aby wyrazić swoje emocje lub zmęczenie. Płacz dziecka w nocy jest częstym zjawiskiem, a może to być spowodowane bólem brzuszka, głodem lub potrzebą uwagi. Nadmiar wrażeń może również skutkować płaczem niemowlaka, gdyż może to oznaczać, że są przeciążone emocjonalnie lub fizycznie. Również ząbkowanie może być przyczyną płaczu. Wyrzynanie ząbków i towarzyszący temu ból dziąseł są bolesne dla brzdąca i mogą być powodem intensywnego płaczu. Ważne jest, aby rodzice starali się zrozumieć przyczyny płaczu swojego dziecka i odpowiednio na nie reagować i sprawdzać, co mu dolega. 

Czy da się wyróżnić rodzaje płaczu niemowlaka?

Niemowlaki komunikują się ze światem głównie za pomocą płaczu. To jeden z pierwszych sposobów, w jaki wyrażają swoje potrzeby i emocje. Ale czy istnieje możliwość rozróżnienia rodzajów płaczu u niemowląt? Naukowcy twierdzą, że tak. Przez wiele lat prowadzono badania, aby zrozumieć różnice w płaczu niemowląt i odkryć, jakie potrzeby lub emocje nimi kierują. Jednym z najważniejszych odkryć jest to, że płacz u niemowląt może mieć różne dźwięki, natężenie i częstotliwość. Naukowcy zidentyfikowali kilka ogólnych kategorii płaczu, które mogą świadczyć o różnych potrzebach i emocjach niemowląt. Na przykład, płacz głodnego niemowlaka często jest staccato, czyli składający się z serii krótkich, ostro zakończonych dźwięków. Dziecko wyraża w ten sposób swoje zdenerwowanie i potrzebę jedzenia. Inny rodzaj płaczu to płacz związany z odczuwaniem dyskomfortu lub bólu, na przykład w przypadku, gdy niemowlak ma pełną pieluszkę i zaczyna czuć dyskomfort. Ten rodzaj płaczu jest zazwyczaj bardziej wydłużony i monotematyczny. Niemowlę próbuje przekazać swoje niezadowolenie i potrzebę zmiany sytuacji. Innym rodzajem płaczu jest płacz związany z niepokojem i lękiem. Może występować zwłaszcza w momencie, gdy matka niemowlaka się oddala. Ten płacz jest zazwyczaj mocniejszy i bardziej złożony, ze spadkami tonu i różnymi przerwami. Niemowlak w ten sposób wyraża swoje niepokoje i pragnienie kontaktu. Istnieje także płacz związany z zmęczeniem, który wyraża potrzebę snu i odpoczynku. Ten rodzaj płaczu jest zazwyczaj coraz bardziej subtelny i monotonny, z elementami płaczu z bólu lub głodu. To bardzo ciekawe i przełomowe odkrycie. Kiedy rodzice nauczą się rozpoznawać różne rodzaje płaczu malucha, będą w stanie lepiej i efektywniej zaspokajać potrzeby malucha.

Co zrobić, żeby dziecko nie płakało?

Kiedy nasz maluszek płacze, jako rodzice chcemy jak najszybciej znaleźć sposób, aby go uspokoić. Istnieje wiele różnych technik, których możemy spróbować, aby zapewnić dziecku komfort i zmniejszyć jego niepokój. Co zrobić, żeby dziecko nie płakało? Pierwszym krokiem może być sprawdzenie, czy dziecko nie jest głodne. Czasami jedzenie może być jedyną rzeczą, jakiej maluch potrzebuje do poczucia się zaspokojonym i uspokojonym. Jeśli dziecko jest nakarmione i nadal płacze, warto spróbować dać mu trochę bliskości. Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i bliskości rodziców, więc przytulanie i trzymanie go na rękach mogą pomóc w uspokojeniu. Innym sposobem na uspokojenie dziecka może być kołysanie. Kołysanie w ramionach lub korzystanie z kołyski może pomóc utulić maluszka i przynieść mu ulgę. Można włączyć kołysankę lub muzykę relaksacyjną, żeby grała cicho w tle, co również może uspokoić maluszka. W niektórych przypadkach zmiana otoczenia może również być pomocna. Jeśli dziecko płacze w jednym pomieszczeniu, warto przenieść je do innego, aby przełamać monotonię i pobudzić bodźce sensoryczne. Jeśli mamy do czynienia z histerycznym płaczem niemowlaka, możemy przypuszczać, że powodem płaczu jest ból. Można też sprawdzić czy nie ma podwyższonej temperatury. Może wymagać podania środków przeciwbólowych, odpowiednich dla niemowląt. Ważne jest również zrozumienie, że płacz u niemowląt jest często naturalną formą wyrażania się. Dzieci nie posiadają jeszcze umiejętności komunikacyjnych, więc płacz może być jedynym sposobem przekazania, że coś jest nie tak. W przypadku, gdy niemowlę bez przerwy płacze, warto zwrócić uwagę na ewentualne przyczyny takiego zachowania. Czasami mogą to być dolegliwości zdrowotne, takie jak ból brzuszka czy ząbkowanie. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem pediatrą lub szukać innych form pomocy. Istnieje wiele możliwości, aby uspokoić płaczące dziecko i każde dziecko może reagować inaczej na różne techniki. Ważne jest, aby zaakceptować to, że niektóre sposoby mogą działać w jednym przypadku, ale niekoniecznie w innym. Najważniejsze jest zapewnienie maluszkowi spokoju i ciszy, które pomogą mu się uspokoić i przyniosą ukojenie.

Płacz dziecka może mieć różne przyczyny. Dziecięce marudzenie bywa nie do zniesienia. Warto nauczyć się, jakie mogą być powody płaczu dziecka, by móc wypełniać jego potrzeby na bieżąco. Być może wtedy zrobi się spokojniejsze i zaśnie, a rodzice będą mogli umieścić je w łóżeczku i przez chwilę odetchnąć

Redakcja zabawkowyadres.pl

Hej, witaj na blogu należącym do grupy przyjaciół, którzy uwielbiają swoją rolę, a mianowicie rolę rodziców. Kochamy kształcić się w kierunku rozwoju dziecka, parentingu, edukacji i zabawy, dlatego chcielibyśmy podzielić się naszą wiedzą z innymi rodzicami, którzy chcą, aby ich dziecko rozwijało się jak najlepiej i osiągnęło sukces w życiu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rolki do nauki jazdy
kamienie-milowe
trzymac-dziecko

Jesteś zainteresowany reklamą?